Co to jest bramka FRN,jak ją zrobić ???.

                   Bramka FRN , najprościej ujmując radiotelefon podłączony do komputera przez układ sterujący zwany interfejsem.Zadaniem bramki jest odbiór sygnału radiowego , przesłanie go torem audio do komputera ( wyjście głośnikowe radia-wejście mikrofonowe w komputerze) a następnie przesłanie tegoż sygnału na serwer FRN i do wszystkich bramek podpiętych do tego serwera.W odwrotną stronę analogicznie czyli komputer odbiera sygnał od serwera , dekoduje na sygnał audio , który podaje na wejście mikrofonowe w radiotelefonie. 

Najprostszą bramkę można zrobić wykorzystując radio z układem VOX.Radiotelefon dostaje sygnał z karty muzycznej komputera na wejście mikrofonowe i automatycznie załącza nadawanie . Jest to najprostszy sposób jeśli chodzi o załączanie nadawania PTT lecz mający najwięcej wad  ( opóźnienia , niekontrolowane wzbudzenia )

      Najlepszym sposobem podpięcia radiotelefonu z komputerem jest zastosowanie prostego układu sterującego.

       Jak widzimy  na schemacie tory audio odizolowane są galwanicznie poprzez transformatory separujące a załączanie nadawania PTT następuje przez podanie napięcia z RS 232 ( linia DTR lub RTS ) na transoptor (pełni funkcję przekaźnika ) który zwiera nogi 4-5 .Napięcie sterujące transoptorem może być podane z innych źródeł niż RS np. z lini GPIO w Raspberry Pi lub z modułu UART (wirtualny RS z portu USB ). 

W torze audio można zastosować potencjometry,kondensatory w celu poprawy regulacji barwy dźwięku.

             Jeśli chodzi o oprogramowanie sterujące naszą bramką istnieje kilka wersji i projektów. Podstawowym oprogramowaniem jest działający pod systemem Windows program FRNclient dostępny tu:  http://www.freeradionetwork.eu/frn_client_user_manual.htm        Inną alternatywą jest oprogramowanie dostępne na komputery Raspberry Pi . Projekty dotyczące Raspberry dostępne są tu: https://www.frn4pi.org. Inny projekt http://www.picq.network/doku.php lub http://alterfrn.ucoz.ru/

Jest jeszcze ogólnie dostępny nowo opracowany program klienta FRN z graficznym interfejsem użytkownika działający na sytemach operacyjnych Linux/Windows oparty na Oracle Java 8 SE. ( https://freeradionetwork.de/frn_client.html )

Poniżej zdjęcia komputerów nadających się do sterowania bramką które można kupić tanim kosztem na portalach aukcyjnych.

Poniżej zdjęcia gotowych bramek FRN

Bramka oparta na Raspberry PI B+ 
Bramka oparta na Kiano Stick z Windows 10

Bramka oparta na terminalu Wyse z Windows XP Embedded

Bramka oparta na terminalu HP z Windows XP Embedded
Bramka mobilna oparta na Raspberry (Motorola w tle-odnośnik dla pokazania rozmiarów )